24 жовтня 2011 року на базі турбази «Красія», що в с. Кострино (Закарпатська область, Україна), відбувся міжнародний табір. Це був табір з лідерства, так як провідною темою проекту є саме ця тема. Особливістю табору в Закарпатській області було те, що програму проведення табору розробляли разом із нами, учнями Європейської школи. Нами були запропоновані цікаві конкурси та проведення свята Хелоуін, ці ідеї були підтримані дорослими та разом впроваджені в програмі табору.
В перший день табору, опісля прибуття,що дуже важливо, була реєстрація. Згодом вечеря, офіційне відкриття табору та дискотека. На офіційному відкритті нам оголосили, що протягом табору буде проводитися гра-змагання на найактивнішу команду, до складу якої входить також найбільша кількість лідерів. Суттю цієї гри було те, що учасникам будь-яких заходів за перемогу та просто за участь давали бонус (тобто гроші Європейської школи – єврики).
На наступний день відбувся тренінг з лідерства, на якому ми опрацьовували бачення розвитку Карпатського регіону та місію Європейської школи. Завдання було складне, але ми працювати в групах та в кожній групі був модератор із знанням іноземної мови, тому ми успішно виконали завдання та наші тренери, Іванна Пекар та Катерина Станкевич були задоволені результатами. Після обіду були змагання з волейболу, що дало нам змогу на самому початку табору стати справжнім, дружнім колективом. Увечері тренери організували інтерактивну гру «Червоне-Синє», що допомогло побачити у кого з учасників добре розвинені лідерські якості, а в кого їх потрібно ще дорозвинути.
Родзинкою кожного дня було те, що кожного ранку була ранкова гімнастика, вправи якої миттєво пробуджували та надавали бадьорості на весь день. Гімнастику проводили по черзі команди з Словаччини, Румунії, Угорщини та України.
На третій день табору були тренінги із стратегічного планування, ми проводили СВОТ – аналіз та визначали пріоритети розвитку Карпатського регіону. Ми це робили вперше в житті та ми відчули, що ми можемо впливати на розвиток наших територій. Після обіду були змагання з футболу та ввечері відбувся конкурс «Містер ЄШО/ Європейської школи», на якому учасники, знову ж таки, показували свої лідерські навички, навички самопрезентації, розумові здібності та таланти. Після нагородження була невелика дискотека.
В четвер до нас в гості завітали журналісти з телебачення, які зняли сюжет про те, як проводяться тренінги, як проходить життя в таборі та інші цікаві речі. До полудня та тренінгах ми писали свої власні проекти щодо розвитку щодо свого краю. Особливістю проектів мало бути те, що дії, які мали входити до здійснення задуму, ми, діти, могли б самі реалізувати. Це були думки по розвитку освіти, екології, культури. Всі проекти, реалізація яких була б дуже актуальною, були дуже цікавими. Після обіду відбувся реванш зі гри у волейбол та етновечірка, під час якої ми демонстрували свою національну ідентичність, костюми, звичаї. Ввечері відбулися змагання «Міс ЄШО», на якому учасниці презентували лідерські навички та свої вміння.
Останній день табору було відведено для екскурсій по Мукачеву та Ужгороду. В Мукачеві ми відвідали всім відомий замок-паланок.
Важливим заходом в програмі табору є візит до Закарпатської обласної державної адміністрації та обласної ради, де ми презентували свої проекти керівникам регіону. З нами радо зустрівся заступник голови Закарпатської обласної ради, пан Сербайло. Він розповів про структуру обласної ради, про процес прийняття рішень у Закарпатській області та в Україні в цілому. Кожна національна група презентувала свої напрацювання та спільні проекти, які, як ми вважаємо, повинні бути запроваджені в прикордонних регіонах. Цей момент був дуже важливий для нас, особливо для тих, хто виступав у президії обласної ради. Ми відчули наскільки вагомими можуть бути наші пропозиції. Заступник голови обласної ради був вражений тим, наскільки серйозно молодь прикордонних регіонів підходить до питання майбутнього розвитку регіонів.
Після прибуття до табору відбулася довгоочікувана Хелоуінська вечірка. Всі були вбрані в чудернацькі костюми та маски, проводилися різні цікаві змагання та ігри, та, звичайно, дискотека. Координатори зробила нам неочікуваний сюрприз – надворі для нас виступили люди, які жонглювали вогнем – це було дуже гарно. Також в нашу честь відбувся салют. Це було настільки гарно, просто незабутньо! А також нас пригостили неймовірно смачним тортом та хелоуінським пуншем.
Наступного дня відбулося офіційне закриття табору, вручення сертифікатів та оголошення переможців гри-змагання. Найбільшу кількість єриків назбирала Румунія, 2ге місце посів Івано-Франківськ, 3-тє місце отримав Ужгород, 4-те місце – Словаччина, а найменшу кількість грошей назбирала Угорщина. Всі переможці отримали супер-призи. Після-відбуття.
Добре було те що в програму цього табору не входили нудні заняття, на яких можна було заснути. Натомість були включенні цікаві інтерактивні тренінги та різні змагання( волейбол, футбол, міс, містер та інші). На мою думку табір на Закарпатті визвав найбільше результатів, та був найбільш цікавим.
Наташа Носа, учениця
Європейської школи обміну досвідом